Studená hydroskúška na 4. bloku

Spoločne s investorom a ďalšími dodávateľmi sme zvládli ďalší dôležitý krok pri dokončení 4. bloku JE Mochovce. V dňoch od 2.12.2024 do 1.1.2025 sme realizovali prvú hydraulickú skúšku, tzv. studenú hydroskúšku, podľa programu 4P201.

Čo je studená hydroskúška?

Skúška primárne pozostáva z tesnostnej tlakovej skúšky a cirkulačného preplachu primárneho okruhu, pevnostnej tlakovej skúšky sekundárnej strany parogenerátorov a súvisiacich funkčných skúšok dôležitých zariadení primárneho okruhu, ako sú:

Aký je rozdiel medzi studenou a horúcou hydroskúškou?

Studená hydroskúška predstavuje prvý komplexný krok v etape neaktívnych skúšok (bez prítomnosti paliva), kedy sú v činnosti všetky hlavné systémy primárneho okruhu. Reaktor je skompletizovaný len čiastočne, čo znamená že neobsahuje palivové tyče, ani ich imitácie, ich hydraulický odpor je imitovaný škrtiacou clonou. Veko reaktora je provizórne, bez pohonov riadiacich tyčí.

Počas studenej hydroskúšky sa teplota primárneho okruhu pohybuje v rozsahu 110 ÷ 135°C. Tlak dosahuje nominálnu hodnotu  12,26 MPa (s výnimkou krátkeho obdobia tesnostnej tlakovej skúšky).

Rozsah skúšok je minimalizovaný, len aby umožnil prevádzku základných zúčastnených systémov. Počas celého priebehu sa sleduje a riadi chemický režim chladiva primárneho okruhu, ukončenie studenej hydroskúšky je podmienené dosiahnutím požadovanej čistoty vnútorných povrchov.

Počas horúcej hydroskúšky sa parametre primárneho okruhu postupne priblížia nominálnym – teplota do 260°C a tlak 12,26 MPa. V rámci jednej podetapy bude vykonaná pevnostná tlaková skúška  primárneho okruhu vrátane neoddeliteľných častí slučiek primárneho okruhu a reaktora tlakom 19,12 MPa. Celkovo bude realizovaný celý komplex skúšok zameraných na preverenie spolupráce systémov primárneho a čiastočne aj sekundárneho okruhu v režimoch nominálnej prevádzky, pri výpadkoch dôležitých systémov alebo zariadení, ako aj v určitých havarijných stavoch.

Ciele studenej hydroskúšky

Systémy (zariadenia, armatúry, potrubia primárneho okruhu) sú v rámci tesnostnej skúšky vystavené tlaku 13,7 MPa a teplote 110 ÷ 135 °C po dobu 60 minút. Následne sa vnútorné povrchy zariadení a potrubí dočisťujú na požadovanú úroveň cirkulačným preplachom, až kým voda v primárnom okruhu nedosahuje predpísanú kvalitu. Okrem toho sa vykonávajú funkčné skúšky jednotlivých zariadení v obmedzenom rozsahu a so zníženými parametrami pre teplotu a tlak.

Okrem primárneho okruhu sa vykonávajú aj funkčné skúšky spojené s tlakovou skúškou sekundárneho okruhu a výmenou konzervačného roztoku.

Rozsah zariadení ENSECO

A čo ďalej?

Po studenej hydroskúške sa v rámci tzv. Malej revízie skontrolujú všetky dôležité systémy a komponenty primárneho okruhu. Do reaktora sa zavezú imitátori palivových a riadiacich tyčí, reaktor sa uzatvorí štandardným vekom obsahujúcim aj pohony riadiacich tyčí.

Vykoná sa horúca hydroskúška, po úspešnom vykonaní ktorej sú systémy jadrového bloku pripravené k zavezeniu paliva do reaktora a k prechodu do tzv. aktívnych skúšok.

Aj tieto kroky si budú vyžadovať rovnakú kvalitu riadenia a vysokú úroveň spolupráce medzi Slovenskými elektrárňami a dodávateľmi, akú sme preukázali pri úspešnej realizácii tejto studenej hydroskúšky. Ďakujeme všetkým zúčastneným a pokračujeme v spúšťacích aktivitách.

Facebook
LinkedIn
Scroll to Top